۴ نکته برای تست ایده کسب و کار تان

کارآفرینان می‌بایست پیش از آن‌که ایده‌های کارآفرینی و کسب و کار خود را عملی کنند به تست ایده کسب و کار خود بپردازند و از سوددهی و آینده‌ی این ایده اطمینان حاصل کنند. در این نوشتار ۴ نکته برای تست ایده کسب و کار مورد بحث قرار گرفته‌است.

بسیاری از مخترعان و کارآفرینان اعتراف کرده‌اند که در جایی از دنیای کسب و کار خود شکست را تجربه کرده‌اند اما ریچارد کریستنسن‎ کارآفرین و نویسنده The Zig Zag Principle ‎‏ (مک گروهیل ۲۰۱۱) می‌گوید اگرچه ممکن است در کسب‌ و کار و زندگی شکست عادی به نظر رسد ولی بسیاری از ما بلد نیستیم چگونه به صورت کارآمد شکست بخوریم.

او برای آموزش کارآفرینان مثالی از ورزش اسکی برای آن‌ها می‌زند. او به آن‌ها می‌گوید که عمداً انحرافاتی از مسیر موفقیت داشته باشند تا از شکست‌های ویرانگر که می‌تواند موجب نابودی مالی و شخصیشان شود جلوگیری کنند. کریستنسن‎ می‌گوید: “هنگام اسکی کردن اگر جانمان را دوست داشته باشیم مستقیماً به سمت پایین کوه حرکت نمی‌کنیم.”

این رویکرد کاملاً با آن‌چه که بیشتر مدرسه‌های کسب‌وکار آموزش می‌دهند متفاوت است. کریستنسن‎ می‌گوید: “در کسب و کار، به ما آموزش می‌دهند که یک تحلیل عملکردی انجام دهیم و اهداف بلندپروازانه برای خودمان قرار دهیم و مستقیم به سمتشان حرکت کنیم و بعد از آن برایمان سؤال می‌شود که چرا فقط یکی از ده کسب‌وکار کوچک به اهدافشان دست می‌یابند. “

به جای اینکه مثل بلدوزر به سمت اهدافتان حرکت کنید سرعتتان را کم کنید و مسیرتان را تغییر دهید، فرآیندی که او زیگ ‌زاگ کردن می‌نامد. این فرآیند نه تنها به موفقیت کسب و کار کمک می کند بلکه تضمین می کند در صورتی که ایده شکست بخورد شکستش کارآمد باشد. در ادامه می توانید چهار نکته در مورد زیگ زاگ کردن بخوانید.


۱. اول به فکر سودآوری باشید


کریستنسن‎ به کسب و کارهای نو توصیه می‌کند که در وهله اول به فکر سودآوری باشند. او می‌گوید: “به فکر سریع‌ترین راه سودآوری باشید، حتی اگر با اهداف کلی شما انحراف داشته باشد”. او در راه‌اندازی ۳۲ کسب و کار شرکت داشته که همگی با ۵ تا ۱۰ هزار دلار راه‌اندازی شده‌اند. ۱۱ تا از آنها شکست خوردند اما ۱۳ تا به موفقیت‌های میلیون دلاری دست یافتند. کریستنسن‎ توصیه می‌کند زمانی که می‌خواهید مقداری ازمنابع تان را در ریسک قرار دهید خواه در قالب یک کسب و کار جدید باشد و خواه یک ایده ی نو در شرکتی جاافتاده، ۶۵ درصد از منابع را صرف سود آوری کنید و ۲۵ درصد صرف منابعی مانند کارکنان و ۱۰ درصد صرف توسعه.

 


۲. شکست‌ها را کارآمد کنید.


اگر یک ایده کسب و کار در قاب زمانی مشخص که کریستنسن‎ معمولا آن را ۳ ماه می‌داند به سودآوری دست نیافت او آن را یک ایده شکست خورده می‌داند اما یک شکست کارآمد. قاب زمانی هر کسب و کار متفاوت است و به میزان سرمایه‌گذاری در کسب و کار بستگی دارد. کریستنسن‎ می‌گوید: “بیشتر افراد یک سال، پنج سال، ده سال صرف دوندگی برای یک ایده می‌کنند بدون اینکه تعریف مشخصی و ملاک ارزیابی درستی داشته باشند و بعد آن را رها می‌کنند و آن همه زمان و منابع را هدر می‌دهند. حداقل اگر همین الآن به سودآوری نرسند، آن همه پول و سال را هدر نداده‌اند. “

۳. تمرکزتان را بر روی اهدافتان بگذارید


بعد از این که به سودآوری رسیدی (نخستین زیگ)، کریستنسن‎ کسب و کارش را به نخستین زاگ می‌برد، ۶۵ درصد از منابع را صرف کارمندان، ساختارها و رویه ها، ۲۵ درصد صرف بزرگ کردن (توسعه یا فرانچایز) و ۱۰ درصد صرف سودآوری. زیگ کردن و زاگ کردن با مدل تخصیص منابع ۶۵/۲۵/۱۰ که در حیات کسب و کار بین سودآوری، منابع و بزرگ کردن می‌چرخد، ادامه می‌یابد.

۴. سرعت را کم کنید


در حالی که کریستنسن‎ اعتراف میکند شرکت‌هایی که از اصول زیگ زاگ پیروی میکنند مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا به اهدافشان دست یابند، می‌گوید با هدفگذاری شفاف بر روی میزان سرمایه، زمان و افرادی که به کسب و کار تخصیص داده می‌شوند کسب و کارها خواهند توانست به پایداری دست یابند. همچنین سرعت کم می‌تواند شگفتی‌های جذابی را آشکار کند. کریستنسن‎ می‌گوید: “در این حالت شما تمامی قطعات طلایی مسیر را پیدا می‌کنید که موجب می‌شود به ایده‌های کسب و کار بهتری از آن چه خیالش را می‌کردید دست یابید”

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.لطفا پازل زیر را جهت تشخیص اسپم ، تکمیل نمایید

رسانه

آموزش بازاریابی,آموزش فنون مذاکره,آموزش کسب و کار,ایده های کسب و کار,راهکار موفقیت در کسب و کار

سخن روز

حداکثر شادی و خشنودی انسان‌ها زمانی به دست می‌آید که در شغل هم‌راستا با شخصیت (هوشمندی) خود, به کار گمارده شوند.

ورود کاربران

عضویت در خبرنامه

ایده تبلیغات

 ایده برای تبلیغات

تبلیغ خلاقانه‌ی یک کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی؛

 

ایده برای تبلیغات,ایده های خلاقانه,ایده کسب درامد,ایده کسب و کار,تبلیغات محیطی

 

با ما در تلـــگــــرام

جهت عضویت در گروه های تلگرام پایگاه داده کسب و کار، لطفا اطلاعات ذیل را تکمیل نمایید تا به ما در تلگرام ملحق شوید

CAPTCHA