کارآفرینی,مدیریت کسب و کار

گرچه اغلب راجع به آن حرفی زده نمی شود، ولی کارآفرینی فرآیند بسیار منزوی سازی می باشد. چگونه می خواهید با آن مواجه شوید؟

کارآفرینی اغلب به شکل یک شغل هیجان آور، سرگرم کننده و یا بسیار سخاوتمند به تصویر کشیده می شود (خصوصاً پس از موفقیت شرکت) ولی واقعیت آنست که کارآفرینی جنبه های تاریکی هم دارد که معمولاً حرفی از آنها زده نمی شود.

به چشم مردم، بیشترکارآفرینان کسانی هستند که بسیار موفق هستند. این در صورتی است که اکثریت مالکان کسب­ و کار، چه سود پایداری داشته باشند و چه نداشته باشند، نزاعی خاموش را تحمل می کنند.

شروع و مدیریت کسب و کار خودتان حتی در صورت شکست، رضایت بخش است ولی پیش از آنکه خود را متعهد کارآفرینی کنید، برای رویارویی با این موانع روانشناختی که پیش روی کارآفرینان قرار دارد آماده باشید:

1. پاسخگویی

هرآنچه که اشتباه از آب دربیاید تقصیر شما بوده است – یا حداقل قرار است اینگونه به نظر برسد. در مقام رهبر یک سازمان، شما کسی هستید که حرف آخر را در اغلب تصمیمات می زنید و باز شما همان کسی هستید که بیشترین تأثیر را از نتایج آن تصمیمات خواهید پذیرفت (حال چه مثبت و چه منفی). طبق مطالعۀ صورت گرفته توسط مؤسسۀ ملی ایمنی و سلامت شغلی آمریکا، اخذ تصمیمات بسیار می تواند سطح استرس شما را بالا ببرد و افزایش استرس نیز منجر به اخذ تصمیمات ضعیف می شود. لذا ممکن است در یک چرخۀ بی امان استرس و تصمیات گیر کنید.

2. استرس و عدم اطمینان مالی

چیزی با عنوان استارتاپ «معمولی» وجود ندارد؛ برخی کسب­ و کارها قادرند بدون هیچ سرمایه گذاری موفق شوند درحالیکه دیگران باید میلیون ها دلار پیش از عملیاتی شدن خرج کنند. با این وجود، Small Business Administration تخمین می زند که یک استارتاپ متوسط در آمریکا برای شروع کار به مبلغ حداقلی 30000 دلار نیاز دارد، و اگر شما کارآفرینی هستید که قصد دارید کسب و کارتان را شروع کنید، ممکن است مجبور شوید به پس اندازهایتان دست اندازی کرده و یا به دیگران مقروض شوید که مسئولیت آن نیز شخصاً به عهدۀ خود شماست.

مهمتر از همه آنکه احتمالاً مجبور خواهید شد تا شغل کنونی خود را رها کرده و به طور تمام وقت به کسب و کار جدیدتان بپردازید، و البته احتمال آنکه سریعاً بتوانید به درآمد دست یابید نیز بسیار اندک است. شما باید بتوانید حداقل چند ماه را بدون هیچ درآمدی دوام بیاورید. و باید این کار را بر مبنای یک طرح کسب و کار انجام دهید که باز هم مطمئن نیستید بتواند جریان درآمدی پیوسته ای را به دست دهد.

اگر صاحب خانواده هستید و یا مقدار قابل توجهی از پس اندازهای شخصی خود را سرمایه گذاری می کنید، استرس مالی همچون یک کابوس خواهد بود.

3. دشواری در اعتماد کردن

هیچ کارآفرینی کسب و کارش را به تنهایی نمی سازد. حتی اگر خود را با بهترین کارمندانی احاطه کنید که می توان یافت، باز هم شاید نتوانید برای مراقبت از کودک نوپایتان به آنها اطمینان کنید. با این حال برای رشد کسب و کارتان، ممکن است مجبور به انجام این کار شوید.

به هرحال نیاز به واگذاری امور و محول کردن دپارتمان ها به اشخاص دیگر و تکیه بر شرکا و فروشندگانی خواهید داشت که هوای شما را داشته باشند. از همه مهمتر، اگر می خواهید چشم انداز غنی تری از مسائل پیش رو داشته باشید، باید به پند مشاورین و دیگر کارآفرینان گوش دهید. و البته این افراد همواره چیزی را که خوشایندتان است به شما نخواهند گفت.

در نهایت، تصمیمات و مسیرها به خود شما بستگی دارند؛ ولی بهرحال باید قدری کنترل را بر آنچه ممکن است مهمترین پروژۀ زندگی تان باشد به دیگران واگذاری کنید.

4. تعادل کار-زندگی

هنگامی که نقش کارآفرین را بر عهده می گیرید، هر چیز دیگر رنگ می بازد. نسبت به ایده تان بسیار هیجان زده و مشتاق خواهید بود و در چند ماه اول، ساعات کار طولانی و آخرهفته های کاری مشکلی ایجاد نخواهند کرد. ولی پس از آن، حتی با اینکه ساعات کاری دست خودتان است، بیشتر و بیشتر در مقتضیات زندگی کارآفرینانه غرق خواهید شد.

دوستان و خانواده تان را کمتر خواهید دید، شب ها ساعات کمتری خواهید خوابید، وعده های غذایی تان حذف شده و روی به غذاهای ناسالم و عادات مخرب خواهید آورد تا بتوانید با وجود مشکلات، به زندگی عادی ادامه دهید. از همه بدتر، با افت سلامتی تان، مقاومت در برابر مشکلاتی همچون افسردگی و فرسودگی روانی دشوارتر خواهد شد.

5. تنهایی

گرچه اغلب صحبتی از آن به میان نمی آید، ولی کارآفرینی فرآیند بسیار منزوی سازی است. منزوی شدن از افراد دوروبرتان از اثرات جانبی ساعات کار طولانی و دور بودن از دوستان و اعضای خانواده است. مجبور می شوید تا برای تمامی همکارانی که به نوعی خانواده تان محسوب می شوند، نقش یک «رئیس» ایده آل و تمام و کمال را ایفا کنید. برای لحظه ای نمی توانید از خود ضعف نشان دهید-حتی اگر شرکتتان در آستانۀ سقوط باشد.

همتایانی برای خود نخواهید داشت و صرف نظر از اینکه موفق هستید یا خیر، دوستان زیادی در طول مسیر نخواهید داشت. البته شاید آشنایان حرفه ای داشته باشید، ولی دوست نه! این تنهایی عمیق سایر موانع روانشناختی را عمیق تر و پیچیده تر خواهد ساخت.

دریافت کمک

اگر شما هم جزء کارآفرینانی هستید که با این موانع روانشناختی دست به گریبانید، به کمک نیاز دارید. می دانم که خود را وقف شرکتتان کرده اید و حتی ممکن است وجود چنین موانعی را انکار کنید یا اینکه بسیار مشغول تر از آن باشید که بتوانید بدانها بپردازید.

ولی حتماً برای آن وقت بگذارید. به خودتان استراحت بدهید؛ به تعطیلات بروید. زمان بیشتری را با دوستان و عزیزانتان بگذرانید؛ با همکارانتان صحبت کنید؛ با یک روانپزشک مشاوره کنید. مراقبت از خودتان را در اولویت تمام کارهایی قرار دهید که قرار است انجام دهید زیرا در غیر این صورت هم خودتان و هم کسب و کارتان از پیامدهای حاصله متضرر خواهید شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.لطفا پازل زیر را جهت تشخیص اسپم ، تکمیل نمایید

رسانه

آموزش بازاریابی,آموزش فنون مذاکره,آموزش کسب و کار,ایده های کسب و کار,راهکار موفقیت در کسب و کار

سخن روز

تمایز یک محصوی باید در راستای ذهنیت مصرف‌کننده صورت گیرد, نه مخالف آن.

ورود کاربران

عضویت در خبرنامه

ایده تبلیغات

 ایده برای تبلیغات

تبلیغ خلاقانه‌ی یک کلینیک ارتودنسی و دندانپزشکی؛

 

ایده برای تبلیغات,ایده های خلاقانه,ایده کسب درامد,ایده کسب و کار,تبلیغات محیطی

 

با ما در تلـــگــــرام

جهت عضویت در گروه های تلگرام پایگاه داده کسب و کار، لطفا اطلاعات ذیل را تکمیل نمایید تا به ما در تلگرام ملحق شوید

CAPTCHA