چطور بهره وری خود را در طول روز بالا نگه داریم؟

تابحال چیزی راجع‌به روش بهره‌وری آیوی لی(Ivy Lee) شنیده‌اید؟ بیایید با هم مروری بر این روش داشته باشیم:

چیزهای معدودی وجود دارند که قادر به کنترل آنها در زندگی هستیم و متأسفانه زمان جزء آنها نیست. با این حال می‌توانیم نحوۀ استفادۀ بهره‌ورانه از آن را کنترل کنیم و قطعاً همۀ ما به چنین چیزی نیاز داریم: اغلب ما در شرایطی بوده‌ایم که آرزو می‌کردیم ای کاش «تعداد ساعات بیشتری در روز داشتیم» و می‌توانستیم کارهایمان را انجام دهیم.
با این حال، مطالعۀ اخیری که توسط دانشگاه استنفورد انجام گرفته بیان می‌دارد که اختصاص زمان بیشتر به انجام کارها به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد مفید نیست.

این مطالعه همچنین نشان داد که بهره‌وری پس از 50 ساعت کار هفتگی به شدت افت می‌کند و کسانی که 70 ساعت کار می‌کنند تنها اندکی بیش از کسانی که 50 ساعت کار می‌کنند بازدهی دارند. بنابراین موضوع سرِ داشتن ساعات بیشتر برای انجام کارها نیست بلکه موضوع استفادۀ خردمندانه‌تر از زمانی است که پیش‌تر در اختیار شما نهاده شده است. در ادامه این مطلب در اسکیل ما، به پنج راهکار افزایش بهره‌وری برای بهینه‌‌سازی مشغله‌های روزانه‌تان می پردازیم.

1. روز خود را به خوبی آغاز کنید

شیوه‌ای که با آن روز خود را آغاز می‌کنید آهنگ بقیۀ روزتان را می‌نوازد. زودتر بیدار شدن و رسیدن به وضعیت فعالیت کامل به شما کمک می‌کند تا کارهای بیشتری در کل روز انجام دهید. البته این نکته نیز حائزاهمیت است که روز خود را با ذهنیت مثبت آغاز کنید. متأسفانه اغلب افراد عادت دارند بر روی چیزهایی تمرکز کنند که روز پیش نتوانسته‌اند انجام دهند. با این حال، بازآرایی اولویت‌ها و یورش بردن به اهداف روز جدید، شاه‌کلید استفادۀ بهینه از زمانتان است.
ایمیل‌ها و تماس‌ها را کنار بگذارید و روز خود را با یک تمرین محرک ذهن مثل وزنه‌برداری و یا یوگا شروع کنید. چنین تمریناتی خون شما را به جریان انداخته و شما را برای انجام کارها سرحال و قبراق خواهند کرد. البته در این زمینه یوگا به پاکسازی ذهنتان نیز کمک خواهد کرد.

2. روش بهره‌وری آیوی لی را به کار گیرید


این روش یک استراتژی قدیمی بای افزایش بهره‌وری می باشد که توصیه می کند هر روز خود را با نوشتن لیستی از شش فعالیت مهم که باید طی روز بعد انجام دهید به پایان ببرید. هر وظیفه براساس سطح اهمیت آن لیست می‌شود؛ به این ترتیب که مهمترین کار در ابتدای لیست و کم‌اهمیت ترین کار در انتهای لیست جای می‌گیرد.
هدف شما این نیست که وظایف خود را با سرعت هرچه بیشتر انجام دهید بلکه هدفتان باید تمرکز بر تکمیل اولین وظیفه‌تان باشد. تنها زمانی به سراغ کار دوم بروید که اولی را به‌خوبی تکمیل کرده باشید. این کار را تا انجام تمامی وظایف آن روز ادامه دهید.


جیمز کلیِر به عنوان یکی از متخصصین و نویسندگان حوزه بهره‌وری در وبلاگ شرح می‌دهد که چگونه در سال 1918 آیوی لی به عنوان مشاور بهره‌وری به چارلز شواب که در آن هنگام رئیس بثهلم استیل (Bethlehem Steel) بود مشاوره داد تا این برنامه را برای کارمندانش اجرا کند. شواب همین فن را اجرا کرد و شاهد صعود بی‌سابقۀ بهره‌وری بود. متعاقب آن وی یک چک 250,000 دلاری به مشاورش داد که در آن زمان مبلغ شاهانه‌ای به شمار می‌رفت.

3. خواب چندفازی داشته باشید


طبق گزارش تحقیقاتی منتشر شده در مجلۀ نیویورک‌تایمز، کمبود خواب سالیانه زیانی معادل 63 میلیارد دلار به کسب‌وکارها وارد می‌کند. گرچه خواب شبانه در طبیعت ما انسان‌هاست، متأسفانه میزان آن برای اغلب افراد ناکافی است. در این میان، چرت و قیلوله‌های میان روزی احتمالاً همان چیزی است که برای بالا نگاه داشتن بهره‌وری خود بدان نیازمند هستید.
خواب چندفازی یک راه‌حل عالی است که هدف آن ارتقای بهره‌وری با برهم زدن خواب نرمال و یک‌سرۀ هفت ساعتی است (خواب تک‌فازی). در خواب چندفازی شما تنها سی دقیقه در هر شش ساعت می‌خوابید. این رویکرد پنج ساعت خواب اضافی روزانه را به شما هدیه می‌دهد و بدن شما پاداش یک خواب نرمال شش تا هفت ساعته را دریافت می‌کند.

 


4. همواره چهره‌ای بشاش داشته باشید


به نظر می‌رسد که بهره‌وری ما به خلق‌وخویمان گره خورده است. با اینکه این گزاره واضح به نظر می‌رسد، ولی شواهد آن نیز موجود است: تحقیق انجام گرفته توسط دانشگاه وارویک نشان داد که کارمندان شاد بهتر کار می‌کنند. این مطالعه همچنین حاکی از آن بود که کار کردن در کنار افراد بشّاش بهره‌وری کارمندان مورد مطالعه را 12 درصد افزایش می‌دهد.
اگر می‌خواهید شاهد افزایش بهره‌وری در کسب‌وکارتان باشید، به کارمندان شادمان و بشّاش بچسبید و از افراد دارای نگرش منفی بپرهیزید. خود شما هم می‌توانید با حفظ شادمانی‌تان به افزایش سطوح بهره‌وری کمک کنید. داشتن چنین روحیه‌ای به نفع همه است.

5. قهوه بنوشید


دوستداران قهوه!، مطالعات متعدد حاکی از آن است که نوشیدن قهوه می‌تواند سطح بهره‌وری‌ شما را افزایش دهد. جِف بیکلی بنیان‌گذار گایو کوپی (برند انحصاری قهوه) در یک گفتگوی آنلاین این موضوع را تأیید کرد. به زعم وی، «قهوه نقشی مهم در افزایش بهره‌وری شما بازی می‌کند». «در طول روز و به موازات از کار افتادن نرون‌ها در مغز، ترکیبی به نام آدنوزین تولید می‌شود. در نتیجۀ تولید مداوم این ماده،ما احساس خستگی و فرسودگی می‌کنیم. قهوه با بازی کردن نقش گیرندۀ A1 با این پدیده مقابله کرده و آدنوزین را مهار می‌کند.

پس به نوشیدن قهوه ادامه دهید!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.لطفا پازل زیر را جهت تشخیص اسپم ، تکمیل نمایید

ورود کاربران

سخن روز

هرگاه در بازی شطرنج در حای باختن هستم, به طور پیوسته از جای خود بلند شده و سعی می‌کنم صفحه را از پشت سر رقیبم نگاه کنم, آن گاه به حرکت‌های احمقانه‌ای که انجام داده‌ام پی می‌برم

resources

با ما در تلـــگــــرام

جهت عضویت در گروه های تلگرام پایگاه داده کسب و کار، لطفا اطلاعات ذیل را تکمیل نمایید تا به ما در تلگرام ملحق شوید

CAPTCHA

عضویت در خبرنامه